Narodno pozorište
O lokaciji
Narodno pozorište u Subotici (mađ. Népszínház, hrv. Narodno kazalište u Subotici) je profesionalno pozorište u Subotici.
U karekteristike Subotice, kao grada, pored multikulturalnosti, multietničnosti i multikonfesionalnosti, svakako spadaju i kulturne tradicije grada u koje su ugrađene i prethodno navedene karakteristike.
Kulturne tradicije Subotice su veoma duge, a centralno mesto u njima pripada pozorišnoj umetnosti odnosno – pozorištu. Počeci pozorišnog života u Subotici vezuju se za 1741. godinu, kada je i odigrana prva pozorišna predstava u tadašnjoj Franjevačkoj Gramatikalnoj školi.
Prvi pismeni akt o izgradnji profesionalnog pozorišta u Subotici potiče iz 1793. godine. Odluku o gradnji pozorišne zgrade Magistrat grada donosi tek 1847. godine, a nova zgrada pozorišta je završena i otvorena 1854. godine.
U periodu od otvaranja pozorišne zgrade pa do 1918. godine u Subotici su gostovale pozorišne družine iz Mađarske, Nemačke, putujuća pozorišta i Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada (17 sezona).
Pozorišna zgrada je izgorela 2. marta 1915. godine. Požar je uništio kompletno pozorište, a privremena pozornica je napravljena u hotelu „Pešta“, posle rata hotel „Beograd“.
U periodu od 1918. godine do 1941. godine u Subotici su gostovale mnoge pozorišne grupe:
- Pozorišna grupa Jožefa Nađašija,
- Bosansko – hercegovačko pozorište,
- Vojničko pozorište Petra Hristlića,
- Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada,
- Hudožestveni teatar iz Rusije,
- Narodno pozorište iz Beograda,
- Rajnhartovo pozorište iz Berlina.
U periodu između dva svetska rata u Subotici nije postojalo stalno pozorište. Subotičani su u dva navrata: 1925. i 1935. godine pokušavali da osnuju svoje pozorište.
Rekonstrukcija pozorišne zgrade počela je 1926. godine kada je i završena. Posleratni pozorišni život počinje od 1945. godine, kada su u Subotici osnovana dva stalna, profesionalna, repertoarska pozorišta:
Hrvatsko narodno kazalište i Mađarsko narodno pozorište (mađ. Magyar Népsínház). Spajanjem ova dva pozorišta, 1951. godine, nastaje Narodno pozorište – mađ. Népszínház sa hrvatskom i mađarskom dramom kao i muzičkom granom.
Od 1958. godine Statutom pozorišta u Narodnom pozorištu – Népszínház konstituišu se: Drama na srpskohrvatskom i Drama na mađarskom jeziku.
Iako je pozorište u svom razvoju prošlo kroz različite faze i organizaciona prestrukturiranja – organizaciona struktura pozorišta, danas, počiva na Drami na srpskom i Drami na mađarskom jeziku.
U leto 2007. godine počeli su radovi na rušenju zgrade i totalna rekonstrukcija.