Crvena jabuka

Crvena jabuka je rok grupa iz bivše Jugoslavije koja potiče iz Sarajeva, iz Bosne i Hercegovine, ali trenutno deluje u Zagrebu i Splitu, u Hrvatskoj. U bivšoj Jugoslaviji ovo je bila jedna od najuspešnijih i najplodnijih grupa.


Izvor: Wikipedia

Crvena jabuka je osnovana 1985. godine u Sarajevu. U originalnoj postavi grupu su činili: Dražen Ričl Zijo (vokal, solo gitara, tekstopisac), Zlatko Arslanagić Zlaja (ritam gitara, tekstopisac), Dražen Žerić Žera (klavijature, prateći vokal), Aljoša Buha (bas-gitara) i Darko Jelčić Cunja (bubnjevi, udaraljke). Njihova muzika je bila inspirisana Bitlsima i Indeksima. Prvi album, „Crvena jabuka“, objavljen 1986. bio je trenutni uspeh. Grupa je brzo stekla veliku popularnost širom bivše Jugoslavije. U leto 1986. grupa je krenula na koncert u Mostar i doživela saobraćajnu nesreću kod Jablanice u kojoj su poginuli Dražen Ričl Zijo i Aljoša Buha.

Nakon jedne godine pauze, grupa je objavila drugi album „Za sve ove godine“, koji se smatrao kao neka vrsta posvete. Činilo se da se grupa raspala, pošto je Ričl bio oličenje i duša grupe, ali je uspeh drugog albuma ohrabrio preostale članove da nastave kao trio, sa Zlatkom Arslanagićem kao glavnim tekstopiscem, Draženom Žerićem kao pevačem i Darkom Jelčićem na bubnjevima. Grupi su se pridružili i Nikša Bratoš iz grupe "Valentino" i basista Branko Sauka. Ubrzo im se pridružio i klavijaturista Zlatko Volarević "Dilajla". Njihov treći album, "Sanjati", objavljen 1988, je bio još veći uspeh i smatra se jednim od najboljih pop albuma ikad objavljenih na prostoru bivše Jugoslavije. Posle objavljivanja albuma, grupa je otpočela veliku turneju od 180 koncerata širom Jugoslavije. Posle završene turneje januara 1989. godine ponovo su snimili studijski album, svoj četvrti po redu, pod nazivom "Tamo gdje ljubav počinje". Ovaj album je sa sobom doneo nekoliko prelepih balada, poput "Volio bih da si tu", "Tuga, ti i ja", "Ostani" idr.

U parku Tašmajdan, 23. juna 1989. godine, grupa je održala nezaboravni koncert praćen letnjim pljuskom koji nije rasterao publiku. U nastavku turneje, u Sarajevu, Titogradu, Zagrebu i Banjaluci, snimili su koncertni album „Uzmi me kad hoćeš ti“, koji se u prodaji našao 1990. godine. U to vreme gitaru je na koncertima svirao novi član grupe, Igor Ivanović, koji je zamenio Nikšu Bratoša, koji se tada posvetio samo studijskom radu. Godine 1990, pošto je album „Sanjati“ dostigao zlatni tiraž, Crvena jabuka je nagrađena međunarodnom nagradom Ampex Golden Rool Award.

Početkom 1991. godine snimili su svoj novi album, "Nekako s proljeća". Sa grupom je ponovo bio Nikša Bratoš koji je radio produkciju i svirao gitaru na ploči, zajedno sa novim gitaristom, Zoranom Šerbedžijom. Sve pesme je napisao Zlaja. Gost na ploči bio je Kemal Monteno, u pesmi "Nekako s proljeća". Album se u prodaji našao na proleće iste godine. Zbog veoma lošeg političkog stanja u Jugoslaviji grupa nije mogla uraditi promociju albuma na koncertima širom zemlje. Prvi koji je napustio Sarajevo je bio vođa grupe Zlatko Arslanagić, koji se preselio u London a kasnije u Kanadu. Bane Sauka se odselio u Češku, Dilajla u rodni Metković, Zoran Šerbedžija u Nemačku, Nikša u Zagreb a Žera i Cunja su ostali u Sarajevu sve do sredine 1994. godine, kada su prešli u Zagreb.


Izvor: Wikipedia